Alergie na hmyzí jedy

Bodnutí žihadlem vyvolá palčivou bolest, kterou doprovází zčervenání, otok a svědění okolí

místa vpichu. Někdo může reagovat velkou lokální reakcí- otokem v okolí místa bodnutí v rozsahu až desítek centimetrů, který může trvat i několik dní.

Zásadní je rozlišení akutně nastupující celkové alergické reakce-tzv. anafylaxe, která se vyvíjí rychle- v minutách.  Pokud se na těle bodnutého objeví svědění, vyrážka či otok na jiném místě než na tom, které je postihnuté bodnutím, pokud jsou přítomny potíže s dýcháním, s polykáním, slabost a závratě , okamžítě volejte rychlou záchrannou lékařskou pomoc. 

Lékem první volby pro tuto celkovou akutní alergickou reakci je adrenalin podaný injekčně do svalu nejrychlejí pomocí autonjektoru. Dále může být potřeba aplikovat akutní inhalační léky například salbutamol (=například Ventolin N Inhaler), inhalaci kyslíku, infúzní léčbu, kortikoidy, antihisatminika. I po zvládnutí akutní celkové  alergické reakce musí být pacient hospitalizován k observaci vzhledem k riziku bifázického průběhu anafylaxe.

Následné vyšetření na alergologii je nezbytné u všech osob, u kterých se objevila celková alergická reakce po bodnutí vosou nebo včelou. Zde jsou probrány okolnosti bodnutí: o jaký hmyz se jednalo, jak reakce probíhala. Dále mohou být provedeny kožní testy s hmyzím jedem a jistě budou provedeny krevní testy k podrobnému vyšetření. Žádná z těchto metod nemůže být použita v průběhu prvních týdnů po celkové alergické reakci na hmyzí bodnutí.

Pacienti po celkové alergické reakci na hmyzí bodnutí jsou indikováni k léčbě alergenovou imunoterapií příslušným hmyzím jedem. Cílem této léčby je vyvolat toleranci vůči hmyzímu jedu. Léčba přináší velmi dobré výsledky u většiny osob s anamnézou celkové akutní reakce na jed hmyzu. Jde o léčbu dlouhodobou, která vyžaduje spolupráci ze strany pacienta.