Máte podezření na alergické astma bronchiale?

Průduškové astma (astma bronchiale) je chronické onemocnění průdušek, jehož

příčinou je zánětlivá reakce v průduškové sliznici.

Astma lze podle povahy vyvolávajících a provokujících faktorů dělit na převážně alergické a nealergické.Jde-li o alergické astma bronchiale, vzniká zánět v důsledku reakce na inhalační alergen nebo alergeny.

Alergen je obvykle drobná částice bílkovinného původu, která u některých lidí vyvolává nenormální, prudkou reakci imunitního systému - tzv. alergickou reakci. Alergeny jsou například pylová zrna, výměšky roztočů, některé produkty zvířat, plísně apod. K tomu, aby jedinec na alergen reagoval, musí mít určité vrozené vlohy, tzv. atopii. 

K tomu, aby vzniklo astma, nestačí být jen alergikem. Průdušky astmatiků jsou nadměrně dráždivé a dovedou při styku s alergenem (v případě alergického bronchiálního astmatu) zareagovat otokem, zvýšenou tvorbou hlenu, stahem svaloviny ve své stěně. To vše vede nakonec ke zúžení průdušek, které nemocný pociťuje jako překážku při dýchání.

Převzato z www.cipa.cz , kde jsou i další komplexní informace.

Na webu www.mujinhalator.cz najdete instruktážní videa ke správnému použití inhalačních léků.

Astma nelze zcela vyléčit, ale je možné dosáhnout, aby nás v životě co nejméně omezovalo a obtěžovalo, aby se udržovalo tzv. pod kontrolou. 

Připojujeme link na dva velmi pěkné články doc.Bystroně: „Nebojte se diagnózy průduškové astma-aneb pokroky v léčbě průduškového astmatu za posledních 30 let.“ Doporučujeme Vaší pozornosti!

bystron_AAB_1_2020_mailing-5.pdf (tigis.cz)

Druhý článek je aktuální vzhledem k současné koronavirové pandemii, která se nevyhýbá ani alergikům a astmatikům. 

bystron_AAB_2_2020.pdf (tigis.cz)